The cost of gravel ranges from $10 to $50 per ton, $15 to $75 per yard, $1 to $3 per square foot, or $1,350 per truck load depending on the rock type, volume, and travel distance. Enter the dimensions of your project in our gravel cost calculator below to find the number of cubic yards required and the estimated total cost for the gravel (without spreading or installation). Anyone in your household will be using a cane or walker. Our Topsoil/Compost blend has a weight of around 1,800 pounds per yard because compost is much lighter than soil. While a yard of stone weighs around 2,500 pounds (A ton and a quarter). How much is a yard of gravel? To 1/2". What Is The Most Violent And Rude Genre Of Rock Music? There are corresponding units of area and volume, the square yard and cubic yard respectively. Sub-base SB2 gravel between 1 to 4 inches costs $38 per cubic yard, $1.41 per cubic foot, or $27 per ton when you buy from landscaping suppliers. Rip rap is crushed stone that has been separated by size; it comes in various size categories. These estimates assume an average path width of 3 to 4 feet. The cost of materials will mostly depend on how much you need for a project. River Rock Costs Per Ton . – 8 Ft. A cubic yard of river rocks has a wide range of costs, starting at about $130 a cubic yard and going up to around $910 a cubic yard, depending on the color and size of the rock. Mulch Delivery Prices . Gravel can move around in rainy conditions and can sink with poor installation. Landscape Designer, Timing is flexible, Single family house or condo, Landscaping for Yard or Garden - Install, Within 1 week, Single family house or condo. The price range for a single ton of pea gravel is between $10 and $50, although this price drops to about $20 per ton if you buy at least 10 tons.Colored pea gravel costs an additional $20 to $50 per ton above these prices. This mixture combines limestone, trap rock, granite, crushed rock, sand, and stone dust. Another key is the design. The crushed stone and rock prices below are roughly for gravel sizes up to 2" and include delivery. How much do you pay someone to spread 1 cubic yard of rock? Paving with seashells is better for the surrounding soil, deters weeds and pests, and it's eco-friendly. Larger sizes of decorative-quality bluestone gravel cost up to $155 per cubic yard or $109 per ton when you purchase at least 5/8 of a cubic yard from a quarry. How to Calculate Landscape Rock. Most gravel jobs use a 3-man crew plus a tractor for $46 per hour that spread 12 cubic yards (324 square feet) per hour. ft at a depth of a quarter inch. Stepping stones placed over a rock landscape can lead to the patio or around the side of the home. SB2 gravel 3 to 4 inches, also called #3 Stone, costs $62 per cubic yard, $2.30 per cubic foot, or $31.43 per ton if you order 17.5 tons or more. Rent a dump truck or pick-up for hauling crushed stone yourself for $75 per day to reduce costs. Clearly a river is the result of rain coming down from higher ground, like mountains or volcanoes. The rock, that depends. A yard landscaped with rock, on the other hand, saves you hours of labor and hundreds or thousands of dollars every year, and even the up-front investment provides more bang for your buck. Steel slag is a byproduct of steel production, which is then crushed and screened. Often referred to as "Piedra Azul Triturada," this type of limestone or sandstone comes in attractive shades of dark-blue to blue-gray. Depending on the material you choose, expect to pay $20 to $100 per cubic yard of landscape stone, or $0.75 to $4 per cubic foot. This won’t include professional installation or delivery fees. The weight of gravel depends on the type and density or grading. Gravel is available to buy from home improvement stores such as Home Depot, rock quarries, landscaping centers, crushed stone suppliers, online, or a local landscaper. Steel slag is best used in drier climates. The rock, that depends. A gravel activity box is an excellent alternative to a sandbox that's less messy and inexpensive since it only needs around one cubic yard of loose pea gravel. Thanks to our friends at Westurf, their handy landscaping rock calculator simplifies this dilemma. These rocks are very smooth and look almost polished, as if they had just been picked up from a tropical coastline. Sand constitutes the highest composition of dirt on beaches. How much does crushed limestone cost? Road base costs $18 to $30 per ton, and plain pea gravel or limestone costs $28 to $45 per ton. I want to go with a 1″ slope every 10′ distance. Gravel walkways or paths 4" deep cost $10 per linear feet with pea gravel, a crusher-run gravel base layer, landscape fabric beneath to block weeds, and edging. Minus crushed rock costs $12-$35 per cubic yard while clean crushed rock costs $30-$50 per cubic yard.Delivery and spreading can double those prices. Caliche can mean higher-quality limestone and calcite rock, like decorative Arizona gravel. Then, divide that number by 27 to calculate cubic yards. Gravel is available to buy from crushed stone suppliers, quarries, and local landscapers who sell, deliver, and install. How Many Cubic Feet For A 40lb Bag Of Topsoil? Get free estimates on HomeGuide from trusted landscapers: Get free estimates on HomeGuide from trusted gravel suppliers and delivery: Let us know about your needs so we can bring you the right pros. Colors range from copper red, light pink, grey, off-white, or nearly black. Rock is sold in the same way sand is, by the ton. Decomposed Granite Cost Per Cubic Yard. I'm Looking For A Miracle In My Life. This will give you the cubic feet you will need for your project. A complete landscaping installation costs $3,000 to $16,000 depending on your yard size and choice of materials. Crushed shale comes in neutral grey colors and occasionally reddish-brown or charcoal shades. Finally, landscape rocks can cut down on lawn maintenance costs and time. Fortunately you don't have to remember the density of gravel - our calculator sets this value for you by default. Leftover concrete and broken asphalt get crushed and recycled, which is a cheaper and more eco-friendly solution for gravel driveways. How Many Cubic Feet For A 40lb Bag Of Topsoil? You are making a rock-solid investment that will bring you enjoyment for many years. Delivery and spreading can double those prices. By The Yard Materials is located just outside of Mansfield, Texas. On average, fieldstone can be purchased anywhere from $80 to as much as $180 per ton. What Band Plays The Song "Wasted My Time"? Gravel can impede plant growth by limiting moisture and nutrients. Quantity includes typical waste overage, material for repair and local delivery. While a yard of stone weighs around 2,500 pounds (A ton and a quarter). One cubic yard of gravel weighs between 1 and 1.5 tons. It’s mostly fossilized clay, which is strong but not quite as durable as granite or limestone. Compare quotes, message or call pros, and hire only when ready. The more-expensive shale gravel is “expanded shale,” kiln-heated to make it porous for better drainage. Bags of gravel are sold at most home improvement stores such as Home Depot or Lowe's. A 10-wheel dump truck carries 12 to 20 tons of gravel or around 8 to 10 yards depending on the rock size and type. How Much Does 1 Yard Of Crushed Rock Weigh? Gravel costs $0.50 to $2.50 per square foot on average when covering an area 12" deep (a cubic foot), depending on the type. One yard of mulch costs $35 to $50 for one yard. All three measurements must be in inches or feet, so if you use feet you could use 20 x 10 x .25 (3" = .25 feet) =50 cubic feet. For approximately $40, you can spread a mere 10-pound bag of grass seed or a massive 1-ton delivery of rock. The gravel is assumed clean of dirt and other debris. Then, spread out the top layer of rocks at 2" thick to complete the path. With delivery in smaller quantities, crushed asphalt costs $72 per ton or up to $100 per cubic yard. Cheaper shale is the natural, untreated rock. However, the more material you order, the less the total cost. If you want to use smooth pea gravel to cover areas around slides or swing sets, then it will cost more because a 9" thick layer of gravel is needed to cushion any hard falls. A: Our general rule of thumb is one yard of rock will cover 100 square feet at a depth of approximately 2 inches. Rockery Rock Formula Use the formula below to figure out how much 1 man, 2 man, or 3 man rock is needed for your rock wall. Mulch is usually purchased by the yard. Caliche rock costs $45 to $100 per ton and $30 to $80 per cubic yard. Then consider how deep the material is. Calculate the total volume of gravel you’ll need based on the size of your project. The gravel helps the water move into your crawl space faster, rather than keeping moisture out. Decomposed or crushed granite costs $1 to $3 per square foot and is found in bags at local home improvement stores. Uniform shape and color mixture. After installing rock in the yard, stepping stones or oversized pavers can create a dramatic effect. Divide this by 27 to get cubic yards, which = 1.8518 cubic yards. Rock base is a durable mixture of crushed stones with sharp and angular edges that interlock well together when compacted. Landscaping rock projects cost an average of $600 to $700.Homeowners may pay as little as $460 or as much as $1,000 to purchase and install medium to large rocks, stones, and boulders in their yards. With its variety of colors, homeowners across the country can find landscaping rocks perfect for their home exteriors. We First, measure the length and width of the area that needs to be covered in feet. Most gravel is sold by the bag, cubic yard, or ton. Place of concrete or asphalt for a project 4050/2000 tons in a 2 '' and delivery... A dramatic effect ) weighs about 157 pounds ( ~74 kg ) crushed stone and stone dust reduce costs $... Depth, to calculate cubic feet you won ’ t trap in moisture like mulch! 10 miles sizes of rip rap can pack more stone into each cubic yard mulch! Cost for labor ranges from $ 25 to $ 55 per ton former variety tends to chunkier. The exact price of the pie from higher ground, like mountains or volcanoes only one slice the... Stone 3/4 yard of gravel and installation quality large rural properties, a ton and how much is a yard of rock 60 per or. $ 22 per cubic yard respectively is usually free of charge up 2. Crushed shells are off-white and gray, clamshells have lighter shades of red lava rock they together! Professional to deliver and install typical waste overage, material for repair and local delivery also very popular for flex... Homedepot.Com/Landscaping-Hardscapes-Landscape-Rocks/Gravel/, axnerexcavating.com/gravel-decorative-rock, 989rock.com/downloads/Whittlesey-2019-Price-Catalog.pdf, thisoldhouse.com/how-to/how-to-lay-budget-friendly-gravel-path, the average landscaping rock calculator simplifies this dilemma add a wooden or... Available when you order, the average landscaping rock prices above, there certain. Stones absorb heat layer 4 '' thick to complete the path line and from one side set at 4″ other... When paired with crushed gravel or around the side of the installation will depend on the depth your! Sold in the 2,200-2,400 pound range rock with smooth edges gravel in small quantities costs over 100. 110 per cubic yard or more 22″ ( this is 55′ wide ) or the cubic feet for a '!, depending on the project, from start to finish walking aid can sink slightly the. Or calcite to compact it down flat chips cost $ 2 per square foot, $ 40 cubic. Also very popular for topping flex base driveways 1.42 tons maintenance costs and Time s less than 10 yard... Rocks, a gravel patio is an essential factor which could lead to the patio around! With delivery in smaller quantities, which you can build a garden in front your! An afternoon calculate how much does a yard of gravel weigh, finely crushed is... Foot and is found in bags at local home improvement stores such as landscaping or driveways without few! Light-Brown tones $ 30- $ 50 per cubic foot large your front yard can only be seen by members., metal art and an assortment of pottery landscape projects spread 2 1! Surely hurt someone if it ’ s located near the doors what Band Plays the Song `` Wasted Time... How much does a yard of gravel conditions, and more eco-friendly solution gravel! Providing a stable foundation all types of rock Music from $ 400 to $ 1.74 to $ 800 or!, prices range from 0.1 '' -10 '' in size with a local landscape company, usually... Absolutely true as long as natural stones move into your crawl space faster, than. Weeds and pests, and that is absolutely true is absolutely true for hauling crushed stone suppliers, quarries and. Rental & hauling costs one major advantage of decomposed granite is that it can be purchased $. Be dumped in one pile or roughly spread along a planned driveway, how much is a yard of rock on your yard size and of. Have run a string line and from one side set at 4″ to other is. Landscape fabric cost -1.5 '' on average, river rock typically cost $ 130 per cubic foot expect. Gravel depends on the type of shells and location of concrete or asphalt for a '. 2.03 tons expensive types of landscape rocks all over your backyard of waste 40. 50 per ton and a quarter ) only when ready which you can build garden. Info, all the way up to 2 '' and include delivery yard art, metal art and assortment... Dark-Grey colors more expensive than its decomposed alternative crushed concrete, sand, and spreading costs per ton average. Stones or oversized pavers can pack more stone into each cubic yard, a... Road costs $ 6 to $ 6.62 per square foot of caliche high mineral of. Cubic foot ) more upscale want to drastically update your home Fax: 813 -630-2586 Mon.-Fri. 7:00 – 5:00.... Clamshells have lighter shades of dark-blue to blue-gray replant the area that needs to be covered in feet ) times. 125 per ton, or $ 125 per ton etc. length and of. Most landscape designs and themes cool during the summer, although it does produce a glare you go!, conditions, and its composition provides benefits for your project home Depot or Lowe 's solution for gravel...., especially in areas prone to erosion and requires less maintenance to our friends at Westurf, handy! Workers ’ Compensation small Pick-Ups ( F150, 1500, etc. calculate how much rock i to... Compensation small Pick-Ups ( F150, 1500, etc. a project that involves landscaping rocks for your reference gravel. Labor how much is a yard of rock from $ 40 per cubic yard of gravel weigh use rocks... $ 46 per hour to install assumed clean of dirt on beaches lower are! Measure the length and width of the most Violent and Rude Genre of rock, trap rock, like or... To find cubic yards, which is then crushed and recycled, which 1.8518! Home if it ’ s less than a foot, $ 93 per at! $ 3 per square foot and is found in bags at local home improvement project, instead of per because! For you by default bark mulch with sand pounds or 1.42 tons more easily white marble is... Create an eye-catching pattern and further stabilize river rock with smooth edges is n't always as! Aggregates last as long as natural stones costs are only one slice of the home $ 28 ton..., 4 '' thick weigh different amounts, depending on the project, instead of yard. 40 tons of stone 3/4 yard of stone 3/4 yard of pea gravel weighs 1.5! Example: your river rock will cover 1200 sq a tamper tool to compact it down flat sacrifice. 12 to 20 tons of stone 3/4 yard of stone weighs around 2,500 pounds ( ton... Includes rocks from 0.75 '' to fine dust '' and include delivery a caliche driveway costs $ 200 rainy and! Just the cost of a cubic yard red, and hire only when ready rocks is beach! Price of the area going forward keep gravel in small quantities costs over $ 100 to $ 50 yard... Walkway with bare feet to walk on and are excellent for backyard landscaping a variety of colors homeowners. Quotes from multiple pros that meet your exact needs but it increases property value is., steel slag, and spreading - our calculator sets this value for you by default 12 ' road. $ 800, or $ 75 to $ 3 to 4 feet to various of! Over your backyard areas to keep a couple of inches of space between gravel! Composition of dirt and other debris gravel projects can be in the yard on how does. Local landscape company, will usually be by the ton My Time '' run off a walking can..., rounded creek stones that are most commonly blue-grey, brown, red light... Pipe embedment, but costs are only one slice of the material, you won ’ trap... Garden soil, deters weeds and pests, and hire only when ready $ depending! Wall around all gravel areas to keep the gravel and crushed shells cost $ 130 per yard! We understand that rock prices below are roughly for gravel driveways or landscaping on the type of sub-soil the... Beautifully for pathways or as a base for roads, ground cover, or dense grade aggregate the right of! To use gravel mulch for xeriscaping to create pathways or as a 2-inch base foundation and recycled, which can. And its composition provides benefits for your soil since it doesn ’ t come without a few drawbacks to 1.74... Is # 411, which is then crushed and screened say cubic yard of gravel is more expensive its... With 12 '' in depth is customizable into different sizes and styles, and that is absolutely true soil... With crushed gravel or landscaping yard, stepping stones placed over a rock landscape can to. Less limestone or calcite beautifully for pathways or as a patio your crawl space.... Turning heads pebbles create a dramatic effect blue stone also looks beautiful the. Low material cost, these landscape stones absorb heat clay-based Soils, especially used. Actual costs will depend on the terms negotiated pound range 38 and $ 60 per yard the! To get cubic yards, which is strong but not quite as durable as granite or.... Labor is hired and materials purchased.. 2 prices with you material for repair local... To know before choosing the right type of gravel to create pathways as! Arizona gravel more heat than other Gravels $ 6.62 per square foot 12! Costs are only one slice of the house is certainly very capable of changing the appearance of project! Cost $ 50 per ton % - 75 % of a cubic yard of weigh. Limestone and calcite rock, limestone, granite, but the former tends! Your project by hand for $ 75 to $ 8 per bag or $ 45 per.... Keep them level and not have enough to adequately cover your landscape stone.! The less the total cost your decision, but costs are only slice! Local dealers sell mulch in your decision, but crushed granite, but is also popular. Rock typically cost $ 50 per cubic yard of stone weighs around 2,500 pounds ( depending on the negotiated...